Život našich zvířat
Úvod » Chov masného skotu » Život našich zvířat
Rychlý kontakt
Mobil: +420 776 145 656
Telefon: +420 494 371 385
E-mail: info@farmaurekyorlice.cz
Články

Specifické podmínky hospodaření

Podél toku Tiché a divoké Orlice v okresech Rychnov nad Kněžnou a Ústí nad Orlicí a po jejich soutoku i podél toku Orlice v okrese Hradec Králové leží mikroregion, jehož specifika jsou natolik výrazná, že zde došlo v roce 1996 k vyhláš...

Život našich zvířat


Matečné stádo krav je složené z kříženců plemene Aberdeen Angus, Piemontese a Českého strakatého skotu. Reprodukce se uskutečňuje pomocí přirozené plemenitby za použití licencovaných býků plemen Aberdeen Angus a Piemontese. Ve stádu se nacházejí matky s 50 až 100 % krve masného plemene.

Skot je celoročně umístěn ve venkovním prostředí, v době vegetace na pastvinách a v době

mimovegetační na zimovišti. Plemení býci jsou připojeni do jednotlivých stád krav a jalovic na konci dubna v době, kdy jsou stáda vyháněna na první jarní pastvu a ze stáda oddělen

i po třech měsících. Toto připouštěcí období je voleno tak, aby se telata rodila ještě v zimovišti v období leden až duben příštího roku.

 

Takovýto cyklus přirozené plemenitby má výhodu v tom, že telata narozená v tomto období dostatečně zesílí a v době vyhánění na pastvu jsou již schopna vypít jednak zvýšené množství mléka matek po spásání mladého travního porostu a tento porost také konzumovat. Proto v době pastvy mají telata nejvyšší denní přírůstky. Telata jsou s matkami volně na pastvě až do odstavu, který se uskutečňuje na podzim, kdy jejich průměrná váha dosahuje cca 300 kg živé váhy. Býčci jsou prodáváni ihned po odstavu k dalšímu výkrmu, jalovičky jsou ponechány v zimovišti do příštího roku, kdy jsou prodávány přímo z pastvy k chovu a nejlepší kusy ponechány pro vlastní obnovu stáda.

 

Celý tento přirozený odchov probíhá za podmínek ekologického zemědělství. Pastviny kolem řeky Orlice skýtají idelální podmínky pro takovýto chov. Stálý přístup k vodě, dostatek píce, možnosti úkrytu před slunečními paprsky ve stínu mohutných stromů lemujících pastviny, to vše je samozřejmostí. Odměnou za tyto podmínky je skvělá kondice zvířat, jejich pohoda (welfare) a pro nás farmáře pocit dobře vykonané práce.