Články
Úvod » Články » Zahrada bez jedu
Rychlý kontakt
Mobil: +420 776 145 656
Telefon: +420 494 371 385
E-mail: info@farmaurekyorlice.cz
Články

Specifické podmínky hospodaření

Podél toku Tiché a divoké Orlice v okresech Rychnov nad Kněžnou a Ústí nad Orlicí a po jejich soutoku i podél toku Orlice v okrese Hradec Králové leží mikroregion, jehož specifika jsou natolik výrazná, že zde došlo v roce 1996 k vyhláš...

Zahrada bez jedu

Většina zahrádkářů si je vědoma nebezpečí vyplývajících z používání různých jedovatých látek, které nám zamořují životní prostředí. Proto často odmítají provádět jakoukoli ochranu rostlin, jakýkoli postřik. Často však spláčí nad výsledky. Nemusí to však být! Pro pěstitele, kteří nechtějí používat jedy a chemikálie na svých zahrádkách a záhonech, existuje možnost používat takzvanou nechemickou, přesněji řečeno biotechnickou ochranu rostlin. Prvním pomocníkem jsou LEPOVÉ DESKY, které svou barvou lákají škůdce, který nalétne, přilepí se a hyne. Žluté pověšené do skleníku ničí mšice, molice, smutnice... Na stromech třešní snižují červivost plodů, v záhonech chrání brukvovitou zeleninu a mrkev. Doma v květináčích a na balkonech ochraňují květiny. Bílé pověšené na slivoních pomáhají odstranit neplodnost bohatě kvetoucích stromů tím, že ničí pilatku. V jabloních odstraňují tzv. Ranou červivost jablek. Uplatní se i v záhonech zeleniny a jiné. Lepové pásy jednoduše zamezí lezoucím škůdcům dostat se do koruny stromu a působit tam škody ožíráním listů a plodů aj. (např. Píďalkám, mravencům, puklicím …). Polyversum, Supersivit a Iberungin chrání vysetá semena a sazenice. Feromony lapají v noci se pohybující škodící hmyz, třeba obaleče jablečného. Přisedlé a málo pohyblivé škůdce, třeba mšice, molice, sivlušky, housenky, puklice, třásněnky a mnoho dalších úspěšně hubí BIOOL, který je vyroben čistě z přírodních potravinářských surovin. Je úplně nejedovatý. Můžeme večer stříkat a ráno sbírat plody. Podobné účinky a minimální jedovatost mají Foliol a Furutapon které jsou též převážně z přírodního materiálu. Zahrádkářbramborynení bezmocný ani proti řadě chorob, především houbových. S bílým povlakem na listech, popřípadě plodech (padlím) se lze bez problému vypořádat pomocí BIOTONU či BIOANU. Tyto postřiky jsou též úplně nejedovaté z potravinářských surovin. Sadař tak bez problému zachrání plody a výhonky angreštu a vinné révy, listy okurek, cuket, mrkve, ale i růží a dalších okrasných rostlin.

bio zeleninaKdyž již dozrávají plody a vy již nechcete stříkat rajčata Kuprikolem proti plísni, lze jej nahradit Biotonem či Bioanem. Tyto přípravky vám pomohou i v dalších případech. Obtížné, škodící mravence (nikoli lesní) lze bleskově zničit BIOFORMATOXEM, který je též z potravinářských zdrojů. Bakteriální přípravky Novodor a Biobit spolehlivě likvidují housenky a mandelinku bramborovou a některé další škůdce. Existují ale také i přípravky na ochranu užitečných organismů, které pomáhají v ochraně rostlin.

Zdroj: časopis Agrospoj 12/09, foto archiv autora